1
\$\begingroup\$

My preferred local lab charges $20 to process a roll of black & white 120 film and print a contact sheet. This feels high. Is this price reasonable given the base expenses plus the time and expertise required?

(Please don't suggest that I just do it myself, I much prefer to have it done for me).

\$\endgroup\$
13
  • \$\begingroup\$ Where are you located? \$\endgroup\$ Apr 6, 2012 at 18:00
  • 1
    \$\begingroup\$ Hi @Michael and welcome the site! As it stands right now there's a few issues with your question that makes it a bit uneasy for our site. Its quite localized - prices for this kind of thing will be very, very dependent on what the local market will support. Additionally, you basically ask for a poll of users. Check out the faq. Maybe you can reword it somehow, but currently its not the best fit for us. Stick around though, we'd love to help with problems/questions we can solve! \$\endgroup\$
    – rfusca
    Apr 6, 2012 at 18:13
  • 1
    \$\begingroup\$ The answer is "yes it is reasonable", and yes this is off topic. \$\endgroup\$
    – dpollitt
    Apr 6, 2012 at 22:35
  • 1
    \$\begingroup\$ I agree the question as presently formulated is off topic. But if it were changed to ask respondents to suggest less expensive alternatives to using local labs (and their pros and cons), that might survive (and perhaps collect some interesting answers). \$\endgroup\$
    – whuber
    Apr 6, 2012 at 23:25
  • 1
    \$\begingroup\$ Also... it's the price of making the contact sheet that greatly increases your cost here, the processing it'self should only be a few dollars \$\endgroup\$
    – Dreamager
    Apr 7, 2012 at 11:03

1 Answer 1

5
\$\begingroup\$

$20 is very reasonable.

Consider this:

Digital >> Shoot >> Cull >> Edit >> Prepare >> Deliver (takes A LOT of YOUR time depending on project size)

Film >> Shoot >> Send >> Receive >> Review >> Deliver (takes few hours, if that, you go spend that time, shooting, with family or whatever)

If you are looking for quality lab, then look no further than http://www.richardphotolab.com

You just have to incorporate the expense into your price, if you are doing this as a pro. If you are just doing this for fun, and $20 seems expensive, then reconsider using film.

\$\endgroup\$

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge that you have read and understand our privacy policy and code of conduct.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.